Vishay/Dale RN70C7681FRSL
RN70C7681FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C7681FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C7681FRSL.pdf
Availability of RN70C7681FRSL
QUANTITY
RN70C7681FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C7681FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C7681FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C7681FRSL
Related LinksRN70C7, RN70C7681FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C7681FRSL Details Description
Related parts for RN70C7681FRSL
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT PA BG datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
TRISIL TVS 180V BIDIR DO-15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf