Vishay/Dale RN70C8661BB14
RN70C8661BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C8661BB14
Brief Description
RES 8.66K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C8661BB14.pdf
Availability of RN70C8661BB14
QUANTITY
RN70C8661BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C8661BB14
Internal Part NumberEIS-RN70C8661BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C8661BB14
Related LinksRN70C8, RN70C8661BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C8661BB14 Details Description
Related parts for RN70C8661BB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.059DIA GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 8VC 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 780FCBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf