Vishay/Dale RN70C9090FB14
RN70C9090FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C9090FB14
Brief Description
RES 909 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C9090FB14.pdf
Availability of RN70C9090FB14
QUANTITY
RN70C9090FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C9090FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C9090FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C9090FB14
Related LinksRN70C9, RN70C9090FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C9090FB14 Details Description
Related parts for RN70C9090FB14
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 62A TO-3P datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
TOOL EXTRACT CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf