Vishay/Dale RN70C9093FBSL
RN70C9093FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C9093FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C9093FBSL.pdf
Availability of RN70C9093FBSL
QUANTITY
RN70C9093FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C9093FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C9093FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C9093FBSL
Related LinksRN70C9, RN70C9093FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C9093FBSL Details Description
Related parts for RN70C9093FBSL
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 2% 1KV 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8XQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DRAWER ASSY DRAWER ASSY datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM datasheet.pdf