Vishay/Dale RN70D1100FB14
RN70D1100FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1100FB14
Brief Description
RES 110 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1100FB14.pdf
Availability of RN70D1100FB14
QUANTITY
RN70D1100FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1100FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D1100FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1100FB14
Related LinksRN70D1, RN70D1100FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1100FB14 Details Description
Related parts for RN70D1100FB14
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
SW ROLL LVR SPDT .187"QC 250V datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.20V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D4SL-N3UFA datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf