Vishay/Dale RN70D1211FRSL
RN70D1211FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1211FRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1211FRSL.pdf
Availability of RN70D1211FRSL
QUANTITY
RN70D1211FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1211FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D1211FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1211FRSL
Related LinksRN70D1, RN70D1211FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1211FRSL Details Description
Related parts for RN70D1211FRSL
INDUCTOR COMMON MODE 680UH 15% datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K 16MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 1.4A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf