Vishay/Dale RN70D1501FRE6
RN70D1501FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1501FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1501FRE6.pdf
Availability of RN70D1501FRE6
QUANTITY
RN70D1501FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1501FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D1501FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1501FRE6
Related LinksRN70D1, RN70D1501FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1501FRE6 Details Description
Related parts for RN70D1501FRE6
FIXED IND 270UH 170MA 3.6 OHM datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-UMAX datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 32 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER TYPE B10 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODES 5.5VWM 8VC SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf