Vishay/Dale RN70D1741FB14
RN70D1741FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1741FB14
Brief Description
RES 1.74K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1741FB14.pdf
Availability of RN70D1741FB14
QUANTITY
RN70D1741FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1741FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D1741FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1741FB14
Related LinksRN70D1, RN70D1741FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1741FB14 Details Description
Related parts for RN70D1741FB14
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
ID ISC.LRM2000-B LONG RANDE READ datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 250MA 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A SOT-227 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC BUFF SCHMITT-TRIG DFN1010-6 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 16 INCH datasheet.pdf