Vishay/Dale RN70D1741FRSL
RN70D1741FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1741FRSL
Brief Description
RES 1.74K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1741FRSL.pdf
Availability of RN70D1741FRSL
QUANTITY
RN70D1741FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1741FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D1741FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1741FRSL
Related LinksRN70D1, RN70D1741FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1741FRSL Details Description
Related parts for RN70D1741FRSL
IC REG LDO ADJ 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC OCTAL TTL-ECL XLATR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 205 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf