Vishay/Dale RN70D1821FRSL
RN70D1821FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1821FRSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1821FRSL.pdf
Availability of RN70D1821FRSL
QUANTITY
RN70D1821FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1821FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D1821FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1821FRSL
Related LinksRN70D1, RN70D1821FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1821FRSL Details Description
Related parts for RN70D1821FRSL
CONN TERM BLOCK 7.62MM 6POS OR datasheet.pdf
CONN PIN 24-18AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 4POS .250 BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/42/180F 3.2 BK datasheet.pdf
POT 15 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 480MA 1.582 OHM datasheet.pdf