Vishay/Dale RN70D2153FRSL
RN70D2153FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2153FRSL
Brief Description
RES 215K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2153FRSL.pdf
Availability of RN70D2153FRSL
QUANTITY
RN70D2153FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2153FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2153FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2153FRSL
Related LinksRN70D2, RN70D2153FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2153FRSL Details Description
Related parts for RN70D2153FRSL
CONDUIT FIBER BEND GRE 3.94" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX 8-1LINE 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 382V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 24V 42MM CHASSIS datasheet.pdf
RES 187K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
1000UF 35V 16X16X16 MM 105C 7000 datasheet.pdf