Vishay/Dale RN70D2261FBSL
RN70D2261FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2261FBSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2261FBSL.pdf
Availability of RN70D2261FBSL
QUANTITY
RN70D2261FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2261FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2261FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2261FBSL
Related LinksRN70D2, RN70D2261FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2261FBSL Details Description
Related parts for RN70D2261FBSL
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
RECEPTACLE REMOTE 125V/15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 15' NM SMA MALE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf