Vishay/Dale RN70D2261FRSL
RN70D2261FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2261FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2261FRSL.pdf
Availability of RN70D2261FRSL
QUANTITY
RN70D2261FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2261FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2261FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2261FRSL
Related LinksRN70D2, RN70D2261FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2261FRSL Details Description
Related parts for RN70D2261FRSL
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.482UH SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8UMAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 65A IPAK datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7T 1210 datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 12V 3A TO263 datasheet.pdf