Vishay/Dale RN70D2401FRE6
RN70D2401FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2401FRE6
Brief Description
RES 2.4K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2401FRE6.pdf
Availability of RN70D2401FRE6
QUANTITY
RN70D2401FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2401FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D2401FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2401FRE6
Related LinksRN70D2, RN70D2401FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2401FRE6 Details Description
Related parts for RN70D2401FRE6
IC MPU/RESET CIRC 3.60V SC70-4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR 15AU datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf