Vishay/Dale RN70D2430FBSL
RN70D2430FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2430FBSL
Brief Description
RES 243 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2430FBSL.pdf
Availability of RN70D2430FBSL
QUANTITY
RN70D2430FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2430FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2430FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2430FBSL
Related LinksRN70D2, RN70D2430FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2430FBSL Details Description
Related parts for RN70D2430FBSL
IC MULTI-CH VIDEO MUX/AMP 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 224VC SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 432K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GFCI ELECTRICAL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf