Vishay/Dale RN70D24R9FRSL
RN70D24R9FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D24R9FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D24R9FRSL.pdf
Availability of RN70D24R9FRSL
QUANTITY
RN70D24R9FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D24R9FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D24R9FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D24R9FRSL
Related LinksRN70D2, RN70D24R9FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D24R9FRSL Details Description
Related parts for RN70D24R9FRSL
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 9NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
IC DTV TUNER WORLDWIDE 32-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
10UF 25V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf