Vishay/Dale RN70D2611FBSL
RN70D2611FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2611FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2611FBSL.pdf
Availability of RN70D2611FBSL
QUANTITY
RN70D2611FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2611FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2611FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2611FBSL
Related LinksRN70D2, RN70D2611FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2611FBSL Details Description
Related parts for RN70D2611FBSL
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC TH 2A 48-15V XHE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 10A DPAK datasheet.pdf