Vishay/Dale RN70D26R7FRSL
RN70D26R7FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D26R7FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D26R7FRSL.pdf
Availability of RN70D26R7FRSL
QUANTITY
RN70D26R7FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D26R7FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D26R7FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D26R7FRSL
Related LinksRN70D2, RN70D26R7FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D26R7FRSL Details Description
Related parts for RN70D26R7FRSL
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 HS 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 ROMLESS 176LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf