Vishay/Dale RN70D2743FRE6
RN70D2743FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2743FRE6
Brief Description
RES 274K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2743FRE6.pdf
Availability of RN70D2743FRE6
QUANTITY
RN70D2743FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2743FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D2743FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2743FRE6
Related LinksRN70D2, RN70D2743FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2743FRE6 Details Description
Related parts for RN70D2743FRE6
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf