Vishay/Dale RN70D2743FRSL
RN70D2743FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2743FRSL
Brief Description
RES 274K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2743FRSL.pdf
Availability of RN70D2743FRSL
QUANTITY
RN70D2743FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2743FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2743FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2743FRSL
Related LinksRN70D2, RN70D2743FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2743FRSL Details Description
Related parts for RN70D2743FRSL
CONN RECEPT PIN .015-.025" .200" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W 5V 4A datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
10UF 450V 12,5X20MM 105C 2500H datasheet.pdf
PSU EXTERNAL 90W LEVEL VI datasheet.pdf