Vishay/Dale RN70D2940FRE6
RN70D2940FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2940FRE6
Brief Description
RES 294 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2940FRE6.pdf
Availability of RN70D2940FRE6
QUANTITY
RN70D2940FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2940FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D2940FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2940FRE6
Related LinksRN70D2, RN70D2940FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2940FRE6 Details Description
Related parts for RN70D2940FRE6
MOSFET N-CH 30V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf
FERRITE TUBULAR BEAD 23.00MM datasheet.pdf
IC COMP ULTLOPWR W/REF DUAL8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS R/A .295 datasheet.pdf
BRACKET MNT FOR POINT SENSOR datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 50/PK datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 108MA 11 OHM TH datasheet.pdf