Vishay/Dale RN70D3010FR36
RN70D3010FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D3010FR36
Brief Description
RES 301 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D3010FR36.pdf
Availability of RN70D3010FR36
QUANTITY
RN70D3010FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D3010FR36
Internal Part NumberEIS-RN70D3010FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D3010FR36
Related LinksRN70D3, RN70D3010FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D3010FR36 Details Description
Related parts for RN70D3010FR36
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FPA/C 9070-750 0.5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 54.81UH 4A 59.9 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-262AA datasheet.pdf
25AMP 660V AC / 250V DC datasheet.pdf