Vishay/Dale RN70D3403FRE6
RN70D3403FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D3403FRE6
Brief Description
RES 340K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D3403FRE6.pdf
Availability of RN70D3403FRE6
QUANTITY
RN70D3403FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D3403FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D3403FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D3403FRE6
Related LinksRN70D3, RN70D3403FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D3403FRE6 Details Description
Related parts for RN70D3403FRE6
DIODE SCHOTTKY 60V 1A POWERMITE1 datasheet.pdf
LED WHITE 12/1WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
JUNIOR TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf