Vishay/Dale RN70D3922FRSL
RN70D3922FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D3922FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D3922FRSL.pdf
Availability of RN70D3922FRSL
QUANTITY
RN70D3922FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D3922FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D3922FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D3922FRSL
Related LinksRN70D3, RN70D3922FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D3922FRSL Details Description
Related parts for RN70D3922FRSL
IC OTP 2MBIT 90NS 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 530MA 481 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-7 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf