Vishay/Dale RN70D4991FB14
RN70D4991FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D4991FB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D4991FB14.pdf
Availability of RN70D4991FB14
QUANTITY
RN70D4991FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D4991FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D4991FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D4991FB14
Related LinksRN70D4, RN70D4991FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D4991FB14 Details Description
Related parts for RN70D4991FB14
DIP CABLE - CDP14G/AE14G/X datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1XN QSFP BHND BZL DBL L PIPE, 55 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf