Vishay/Dale RN70D5623FRE6
RN70D5623FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D5623FRE6
Brief Description
RES 562K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D5623FRE6.pdf
Availability of RN70D5623FRE6
QUANTITY
RN70D5623FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D5623FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D5623FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D5623FRE6
Related LinksRN70D5, RN70D5623FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D5623FRE6 Details Description
Related parts for RN70D5623FRE6
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADR 1.27MM 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 7A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS CLOSE END W/SR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 8 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf