Vishay/Dale RN70D6191FB14
RN70D6191FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6191FB14
Brief Description
RES 6.19K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6191FB14.pdf
Availability of RN70D6191FB14
QUANTITY
RN70D6191FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6191FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D6191FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)