Vishay/Dale RN70D6191FRE6
RN70D6191FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6191FRE6
Brief Description
RES 6.19K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6191FRE6.pdf
Availability of RN70D6191FRE6
QUANTITY
RN70D6191FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6191FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D6191FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D6191FRE6
Related LinksRN70D6, RN70D6191FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D6191FRE6 Details Description
Related parts for RN70D6191FRE6
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 34000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf
IC 16BIT 100KHZ SMPL ADC 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 615.79 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf