Vishay/Dale RN70D6200FR36
RN70D6200FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6200FR36
Brief Description
RES 620 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6200FR36.pdf
Availability of RN70D6200FR36
QUANTITY
RN70D6200FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6200FR36
Internal Part NumberEIS-RN70D6200FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D6200FR36
Related LinksRN70D6, RN70D6200FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D6200FR36 Details Description
Related parts for RN70D6200FR36
CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
ACCESSORY MOUNTING CLAMP 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
PMI BASE 15/32 NEON T-2 SOLDER datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf