Vishay/Dale RN70D6200FR36
RN70D6200FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6200FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6200FR36.pdf
Availability of RN70D6200FR36
QUANTITY
RN70D6200FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6200FR36
Internal Part NumberEIS-RN70D6200FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D6200FR36
Related LinksRN70D6, RN70D6200FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D6200FR36 Details Description
Related parts for RN70D6200FR36
IC PWM 5-BIT 10KHZ 2-WIRE 8-USOP datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERT SOT5 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY 5V 1.1A 10WSON datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HOLDER BATTERY COIN VERT 16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
IC EEPROM PROG SYS MGR 64TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 400VAC 250VDC datasheet.pdf