Vishay/Dale RN70D6491FBSL
RN70D6491FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6491FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.49K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6491FBSL.pdf
Availability of RN70D6491FBSL
QUANTITY
RN70D6491FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6491FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D6491FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D6491FBSL
Related LinksRN70D6, RN70D6491FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D6491FBSL Details Description
Related parts for RN70D6491FBSL
FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KIT BOARD EXTRA ZB2430-D-R-S-A datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf