Vishay/Dale RN70D90R9FBSL
RN70D90R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D90R9FBSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D90R9FBSL.pdf
Availability of RN70D90R9FBSL
QUANTITY
RN70D90R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D90R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D90R9FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D90R9FBSL
Related LinksRN70D9, RN70D90R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D90R9FBSL Details Description
Related parts for RN70D90R9FBSL
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 30 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
COATING REMOVAL DISC 4-1/2"XNH S datasheet.pdf
CONN RG6/6Q RCA COMPR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 850W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.1MA 25 MOHM datasheet.pdf
CABLE ASSY RJ45 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf