Vishay/Dale RN70D90R9FRSL
RN70D90R9FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D90R9FRSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D90R9FRSL.pdf
Availability of RN70D90R9FRSL
QUANTITY
RN70D90R9FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D90R9FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D90R9FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D90R9FRSL
Related LinksRN70D9, RN70D90R9FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D90R9FRSL Details Description
Related parts for RN70D90R9FRSL
IC DAC QUAD 8B NVOLATILE 20QSOP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 11 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf