Vishay/Dale RN70E1002FB14
RN70E1002FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1002FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1002FB14.pdf
Availability of RN70E1002FB14
QUANTITY
RN70E1002FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1002FB14
Internal Part NumberEIS-RN70E1002FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1002FB14
Related LinksRN70E1, RN70E1002FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1002FB14 Details Description
Related parts for RN70E1002FB14
BOARD DEMO FOR 8SOIC VCA'S datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 74.1758MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 14SIP datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP CLR 500' datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf