Vishay/Dale RN70E1301FB14
RN70E1301FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1301FB14
Brief Description
RES 1.3K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1301FB14.pdf
Availability of RN70E1301FB14
QUANTITY
RN70E1301FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1301FB14
Internal Part NumberEIS-RN70E1301FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1301FB14
Related LinksRN70E1, RN70E1301FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1301FB14 Details Description
Related parts for RN70E1301FB14
RES 620 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 265MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
IC DGTL POT 10BIT NV 14-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M8 1.5MM NPN NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
D SUB IP 67 SHIELDED CAP_MA_9P_M datasheet.pdf
RECEPTACLE CONTACT 2X20 AWG datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf