Vishay/Dale RN70E1561BB14
RN70E1561BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1561BB14
Brief Description
RES 1.56K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1561BB14.pdf
Availability of RN70E1561BB14
QUANTITY
RN70E1561BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1561BB14
Internal Part NumberEIS-RN70E1561BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1561BB14
Related LinksRN70E1, RN70E1561BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1561BB14 Details Description
Related parts for RN70E1561BB14
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
METRIC RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 1% 10W datasheet.pdf