Vishay/Dale RN70E1561BBSL
RN70E1561BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1561BBSL
Brief Description
RES 1.56K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1561BBSL.pdf
Availability of RN70E1561BBSL
QUANTITY
RN70E1561BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1561BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E1561BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1561BBSL
Related LinksRN70E1, RN70E1561BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1561BBSL Details Description
Related parts for RN70E1561BBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3.96MM VERT TIN datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB EMERGNCY STOP KEY datasheet.pdf
LL,OTDR,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9NS 144PQFP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
47UF 6,3V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf