Vishay/Dale RN70E1602BBSL
RN70E1602BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1602BBSL
Brief Description
RES 16K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1602BBSL.pdf
Availability of RN70E1602BBSL
QUANTITY
RN70E1602BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1602BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E1602BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1602BBSL
Related LinksRN70E1, RN70E1602BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1602BBSL Details Description
Related parts for RN70E1602BBSL
VARISTOR 35.1V 100A 3225 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED SQ FLANGE datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 3WR datasheet.pdf