Vishay/Dale RN70E1650BBSL
RN70E1650BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1650BBSL
Brief Description
RES 165 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1650BBSL.pdf
Availability of RN70E1650BBSL
QUANTITY
RN70E1650BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1650BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E1650BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1650BBSL
Related LinksRN70E1, RN70E1650BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1650BBSL Details Description
Related parts for RN70E1650BBSL
IC AMP AUDIO PWR 40W AB TO220-11 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1DECK 2POLE datasheet.pdf
CBL USB A RCPT-MCR B PLUG 100MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
PLUG AMPL GROMMET MDP308G-2544P2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 15W datasheet.pdf