Vishay/Dale RN70E1670BB14
RN70E1670BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1670BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 167 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1670BB14.pdf
Availability of RN70E1670BB14
QUANTITY
RN70E1670BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1670BB14
Internal Part NumberEIS-RN70E1670BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)167
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1670BB14
Related LinksRN70E1, RN70E1670BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1670BB14 Details Description
Related parts for RN70E1670BB14
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 28POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 34A LFPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BRONZE GRNDING ROD CLAMP 3/4-5/8 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf