Vishay/Dale RN70E2151FBSL
RN70E2151FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E2151FBSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E2151FBSL.pdf
Availability of RN70E2151FBSL
QUANTITY
RN70E2151FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E2151FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E2151FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E2151FBSL
Related LinksRN70E2, RN70E2151FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E2151FBSL Details Description
Related parts for RN70E2151FBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 720MA 180 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 150V ITO220AB datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 30POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf