Vishay/Dale RN70E7151FRSL
RN70E7151FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E7151FRSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E7151FRSL.pdf
Availability of RN70E7151FRSL
QUANTITY
RN70E7151FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E7151FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70E7151FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E7151FRSL
Related LinksRN70E7, RN70E7151FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E7151FRSL Details Description
Related parts for RN70E7151FRSL
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A PPAK datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf