Vishay/Dale RN70E7500FBSL
RN70E7500FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E7500FBSL
Brief Description
RES 750 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E7500FBSL.pdf
Availability of RN70E7500FBSL
QUANTITY
RN70E7500FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E7500FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E7500FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E7500FBSL
Related LinksRN70E7, RN70E7500FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E7500FBSL Details Description
Related parts for RN70E7500FBSL
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN DB26 FMALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE 2" X 5YD datasheet.pdf
UM72-16CHINPUTMODULEASY datasheet.pdf
SLS 5.08/07/180F SN OR BX datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf