Vishay/Dale RN70E7501FB14
RN70E7501FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E7501FB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E7501FB14.pdf
Availability of RN70E7501FB14
QUANTITY
RN70E7501FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E7501FB14
Internal Part NumberEIS-RN70E7501FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E7501FB14
Related LinksRN70E7, RN70E7501FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E7501FB14 Details Description
Related parts for RN70E7501FB14
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE REAR MT datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 1A 30V datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 220PO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V SOT23 datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
PROCESSOR 300MHZ datasheet.pdf