TE Connectivity AMP Connectors RN73C1J20K5BTDF
RN73C1J20K5BTDF picture photo
Mfg. Part Number
RN73C1J20K5BTDF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RN73C1J20K5BTDF.pdf
Availability of RN73C1J20K5BTDF
QUANTITY
RN73C1J20K5BTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RN73C1J20K5BTDF
Internal Part NumberEIS-RN73C1J20K5BTDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3-1879134-1 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRN73, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN73C1J20K5BTDF
Related LinksRN73C1J, RN73C1J20K5BTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RN73C1J20K5BTDF Details Description
Related parts for RN73C1J20K5BTDF
PANEL SIDE 63X28X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 20A datasheet.pdf
CONTACTOR FOR POSITION READER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf