AVX Corporation RNA4A8E242JT
RNA4A8E242JT picture photo
Mfg. Part Number
RNA4A8E242JT
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 2.4K OHM 1608
Datasheet Download
RNA4A8E242JT.pdf
Availability of RNA4A8E242JT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RNA4A8E242JT Order Process
Ship out your order
Specifications of RNA4A8E242JT
Internal Part NumberEIS-RNA4A8E242JT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesRNA4A, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins10
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1608, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1608
Size / Dimension0.157" L x 0.083" W (4.00mm x 2.10mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNA4A8E242JT
Related LinksRNA4A8, RNA4A8E242JT Datasheet, AVX Corporation Distributor
RNA4A8E242JT Details Description
Related parts for RNA4A8E242JT
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 12W datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM NPN-NC SHIELD datasheet.pdf
RELAY SPST-NO MOSFET 100V 4SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
HDM BACKPLANE POLAR GUIDE OPT datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CA,50,MTRJ RED SEC-LC STD datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf