Vishay/Dale RNC50H1000BRBSL
RNC50H1000BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1000BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1000BRBSL.pdf
Availability of RNC50H1000BRBSL
QUANTITY
RNC50H1000BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1000BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1000BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1000BRBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1000BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1000BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H1000BRBSL
DIODE SCHOTTKY 40V 1A MELF datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/X datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 37POS datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf