Vishay/Dale RNC50H1000BSBSL
RNC50H1000BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1000BSBSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1000BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1000BSBSL
QUANTITY
RNC50H1000BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1000BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1000BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1000BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1000BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1000BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1000BSBSL
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR20B/AE20M/ASR20B datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 12POS 5A datasheet.pdf
KIT DEV ANT + BLUETOOTH CC2567 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS STR FMAL-R/A FMALE 1M datasheet.pdf
LZ ENCLOSED SW SPDT SEALED datasheet.pdf
GRACE INERTIA PLUG HOUSING 6POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf