Vishay/Dale RNC50H1000BSRSL
RNC50H1000BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1000BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1000BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1000BSRSL
QUANTITY
RNC50H1000BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1000BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1000BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1000BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1000BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1000BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1000BSRSL
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
D-SUB CABLE MML37K/MC37M/MFL37K datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.6W MONO D 10TDFN datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf