Vishay/Dale RNC50H1000BSRSL
RNC50H1000BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1000BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1000BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1000BSRSL
QUANTITY
RNC50H1000BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1000BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1000BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1000BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1000BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1000BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1000BSRSL
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
VARISTOR 180V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
TAPE POLY RUBBER ADH 1/4" YEL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf